Board of Directors

    Board of Directors

     

    Daniël Termont
    Director, Chairman of the Board of Directors and Vice-Chairman of the Strategic Advice Committee

    Daniël Termont is a member of the Board of Directors of Publigas. He was appointed a director in May 1998 following his nomination by Publigas, and his current term of office will expire at the Annual General Meeting in May 2021.

     

      Claude Grégoire
    Director, Vice-Chairman of the Board of Directors and Chairman of the Strategic Advice Committee

    Claude Grégoire is a qualified civil engineer. He was appointed a director in October 1994 following his nomination by Publigas. His current term of office will expire at the Annual General Meeting in May 2024.

     

     

    Jos Ansoms
    Director

    Jos Ansoms holds a degree in political and social sciences from KU Leuven. He has been Chairman of Intermixt, Iveka and IGEAN and Vice-Chairman of Eandis, among other roles. For 23 years he was a member of the lower house of the Belgian federal parliament, the House of Representatives, during which time he for example chaired the Business and Energy Committee. He was appointed a director in May 2016 following his nomination by Publigas, and his current term of office will expire at the Annual General Meeting in May 2022.

     


    Patrick Côté
    Director

    Patrick Côté graduated from HEC Montréal with a business degree, specialising in professional accounting. He holds CPA (Chartered Professional Accountant) and CMA (Certified Management Accountant) certification. He is currently Senior Director of Infrastructure Investments at Caisse de dépôt et placement du Québec (CDPQ). Since 2008, through his work at CDPQ, he has been involved in multiple transactions in the energy and transport sectors. Following his nomination by CDPQ, Patrick was co-opted as a director by the Board of Directors with effect from 1 January 2017, and his current term of office will expire at the Annual General Meeting in May 2023.

     

     

    Andries Gryffroy
    Director

    Andries Gryffroy is a qualified industrial electromechanical engineer and holds a Master's degree in marketing. He took a number of additional training courses in the energy sector and worked in a range of positions in that sector before founding his own engineering firm specialising in energy projects. He recently sold his company and is now a consultant in technology and energy. He is also the Chairman of Publigas, a member of the Flemish Parliament and a federated entity senator. He was appointed a director in May 2015 following his nomination by Publigas, and his current term of office will expire at the Annual General Meeting in May 2021.

     

     

    Luc Hujoel
    Director

    Luc Hujoel holds a Master's degree in economics. He is the General Manager of Interfin and a director and Secretary General at Publigas. He was appointed a director in May 2009 following his nomination by Publigas, and his current term of office expires at the Annual General Meeting in May 2021.

     

     

    Ludo Kelchtermans
    Director, Chairman of the Audit Committee

    Ludo Kelchtermans holds a degree in economics and is CEO of Nutsbedrijven Houdstermaatschappij (Nuhma). He is a director at several companies and chairman of Aspiravi's audit committee. He was appointed a director in June 2012 following his nomination by Publigas. His current term of office will expire at the Annual General Meeting in May 2020.

      

     

    Renaud Moens
    Director

    Renaud Moens has a degree in business from ULB's Solvay Business School. He is the General Manager of the intermunicipal company IGRETEC and a director at Sambrinvest, Sonaca and SOCOFE. He was co-opted as a director by the Board of Directors on 24 September 2014 following his nomination by Publigas, and his current term of office will expire at the Annual General Meeting in May 2022.

     

     

    Josly Piette
    Director

    Josly Piette holds degrees in industrial sociology and economic and social sciences. He is Honorary General Secretary of the Confédération des Syndicats Chrétiens (Confederation of Christian Trade Unions) and a director at SOCOFE and Publigas. He was appointed a director in June 2009 following his nomination by Publigas. His current term of office will expire at the Annual General Meeting in May 2020.

     

      Koen Van den Heuvel
    Director

    Koen Van den Heuvel holds a degree in economics and political science. As a member of Puurs Municipal Council since 1989, for five years he served as the Alderman for Youth, Culture and Finance. In 1997, he became Mayor of Puurs, and since 1997 he has been the mayor of the merged municipality of Puurs-Sint-Amands. Since 2004, he has been a member of the Flemish Parliament, and led his parliamentary group there from 2012 to 2019. In 2019, he was the Flemish Minister for the Environment, Nature and Agriculture. He was co-opted as a director, with effect from 1 December 2019, at the Board of Directors' meeting held on 29 January 2019. A vote on his permanent appointment will be taken at the Annual General Meeting on 12 May 2020, with his term of office expiring at the Annual General Meeting in May 2025.

     

    Geert Versnick
    Director

    Geert Versnick has a law degree from Ghent University. He has also participated in study programmes from GUBERNA, the International Institute for Management Development (IMD) and INSEAD. He was a lawyer at the Ghent Bar from 1980 until the end of 2000 and active in politics from 1989 to 2017. He holds a number of directorships in both the private and public sectors. He was appointed a director by the Annual General Meeting in May 2018 with effect from 3 October 2018, following his nomination by Publigas, and his current term of office will expire at the Annual General Meeting in May 2024.

     

     

    Luc Zabeau
    Director

    Luc Zabeau is a commercial engineer and holds a degree in commercial and financial sciences. He joined Sibelga in 2003, where he headed up the Finance Department until late 2018. He is currently the CFO of Interfin. He was appointed a director in June 2009 following his nomination by Publigas. His current term of office will expire at the Annual General Meeting in May 2023.

     

     

    Independent directors under the provisions of the Gas Act

     

    Laurence Bovy
    Director

    Laurence Bovy holds a Master's degree in public and administrative law from the Université Libre de Bruxelles (ULB). She also studied at the Institute of Directors in London and followed various programmes in public procurement and banking law. She is currently CEO of the bi-regional intermunicipal company VIVAQUA and a member of the Board of Governors of the King Baudouin Foundation and the Board of Directors of the Federal Holding and Investment Company (SFPI-FPIM). She was appointed an independent director in May 2019 following her nomination by the Board of Directors and the recommendation of the relevant advisory committees. Her current term of office will expire at the Annual General Meeting in May 2025.

     

     

    Sabine Colson
    Director, chairman of the Corporate Governance Committee

    Sabine Colson has a degree in business and finance from HEC Liège. She completed a GUBERNA Certified Director course and holds a university certificate in innovation management from UCLouvain. She is currently Investment Manager at GIMW. Following the recommendation of the relevant advisory committees, she was co-opted as an independent director by the Board of Directors with effect from 1 October 2018. Her current term of office will expire at the Annual General Meeting in May 2024.

     

     

    Valentine Delwart
    Director

    Valentine Delwart holds a degree in law and a Master's degree in European law. She is Alderwoman for Finance in Uccle and has been General Secretary of the French-speaking liberal party Mouvement Réformateur since March 2011. She was appointed an independent director in May 2013 following her nomination by the Board of Directors and the recommendation of the relevant advisory committees. Her term of office will expire at the Annual General Meeting in May 2025.

     

     

    Sandra Gobert
    Director

    Sandra Gobert holds a degree in law from the Vrije Universiteit Brussel (VUB). She has taken the GUBERNA training courses and is a GUBERNA-certified director. She has been a member of the Brussels Bar since 1992, specialising in corporate law and corporate governance, and has held directorships since 1991. In early 2019, she was appointed Executive Director of GUBERNA, where she has been a member of the Board of Directors since 2016. She is also a partner in Sub Rosa Legal. She was appointed an independent director in May 2019 following her nomination by the Board of Directors and the recommendation of the relevant advisory committees. Her directorship will expire at the Annual General Meeting in May 2025.

     

     

    Roberte Kesteman
    Director

    Roberte Kesteman holds a Master's degree in Applied Economics from the Flemish School of Higher Education in Economics (VLEKHO). She also studied International Corporate Finance at INSEAD in France. She is currently Senior Advisor at First State Investments International, an independent director at Elia Transmission Belgium, Elia Asset and Elia Group, while also being a member of the Audit Committee and the Remuneration Committee. She was co-opted as an independent director with effect from 1 July 2019 following her nomination by the Board of Directors' meeting held on 26 June 2019 and the recommendation of the relevant advisory committees. A vote on her permanent appointment will be taken at the Annual General Meeting on 12 May 2020, with her term of office expiring at the Annual General Meeting in May 2023.

     

     

    Anne Leclercq
    Director

    Anne Leclercq holds a Master's degree in law and an MBA from Vlerick Business School. Many years working in both the banking sector and as Director of Treasury and Capital Markets at the Belgian Debt Agency (the agency in charge of the operational management of the debt of the Belgian federal government) have provided her with a wealth of financial expertise and management experience. Until mid-2019, Anne chaired a sub-committee of the European Union's Economic and Financial Committee comprising debt managers from the various EU Member States. She is currently a director at Argenta Bank en Verzekeringen, WDP (Warehouses De Pauw), Z.org, Plexus (Regional Hospital Network) and KU Leuven/UZ Leuven, where she is also Chairman of the Audit Committee. She was appointed an independent director at Fluxys in May 2018 following her nomination by the Board of Directors and the recommendation of the relevant advisory committees. Her current term of office will expire at the Annual General Meeting in May 2024.

     

     

    Walter Nonneman
    Director

    Walter Nonneman is an emeritus professor of economics at the University of Antwerp and has held management and board positions in the private, non-profit and public sectors. He holds a PhD in applied economics from UFSIA in Antwerp and also studied at the Harvard Graduate School of Business Administration. Walter was appointed an independent director in May 2009 following his nomination by the Appointment and Remuneration Committee. His current term of office will expire at the Annual General Meeting in May 2021.

     

     

    Sandra Wauters
    Director

    Sandra Wauters holds a PhD in chemical engineering from Ghent University. She is currently Energy and Climate Policy Manager at BASF Antwerp, where she is in charge of coordinating energy and climate-related matters. She was appointed an independent director in May 2013 following her nomination by the Board of Directors and the recommendation of the relevant advisory committees. Her term of office will expire at the Annual General Meeting in May 2025.

     

    • Fluxys BelgiumAvenue des Arts 31, B-1040 Brussels
      +32 2 230 02 39