Board of Directors

    Board of Directors

     

    Daniël Termont
    Director, Chairman of the Board of Directors and Vice-Chairman of the Strategy Committee

    Daniël Termont is the Chairman of Publigas. He was appointed director in May 1998 following nomination by Publigas and his current term of office will expire at the Ordinary General Meeting in May 2021.

     

      Claude Grégoire
    Director, Vice-Chairman of the Board of Directors and Chairman of the Strategy Committee

    Claude Grégoire is a civil engineer and CEO of Socofe. He was appointed director in October 1994 following nomination by Publigas. His current term of office will expire at the Ordinary General Meeting in May 2024.

     

     

    Jos Ansoms
    Director

    Jos Ansoms holds a degree in political and social sciences from KU Leuven. He has been Chairman of Intermixt, Iveka and IGEAN and Vice-Chairman of Eandis, among other roles. For 23 years he was a member of the lower house of the Belgian federal parliament, the House of Representatives, during which time he for example chaired the Business and Energy Committee. He was appointed director in May 2016 following nomination by Publigas and his current term of office will expire at the Ordinary General Meeting in May 2022.

     


    Patrick Côté
    Director

    Patrick Côté graduated from HEC Montréal with a business degree, specialising in professional accounting. He holds CPA (Chartered Professional Accountant) and CMA (Certified Management Accountant) certification. From 2008 to 2013, he worked as an investment analyst at CDPQ, where he was involved in many transactions in the infrastructure sector. He has served as Director Asset Management (Infrastructure) in Paris since 2013. Following nomination by CDPQ, Patrick was co-opted as director by the Board of Directors with effect from 1 January 2017 and his current term of office will expire at the Ordinary General Meeting in May 2023.

     

     

    Andries Gryffroy
    Director

    Andries Gryffroy is a qualified industrial electromechanical engineer and holds a Master's degree in marketing. He took a number of additional training courses in the energy sector and worked in a range of positions in that sector before founding his own engineering firm specialising in energy projects. He recently sold his company and is now a consultant in technology and energy. He is also a member of the Flemish parliament and a federated entity senator. He was appointed to the Board of Directors in May 2015 following nomination by Publigas, and his term of office will expire at the Ordinary General Meeting in May 2021.

     

     

    Luc Hujoel
    Director

    Luc Hujoel holds a Master's degree in economics. He was Director General of Sibelga until 31 October 2018 and as of December 2018 serves as Director General of Interfin and ViceChairman of Publigas. He was appointed director in May 2009 following nomination by Publigas and his current term of office will expire at the Ordinary General Meeting in May 2021.

     

     

    Ludo Kelchtermans
    Director, Chairman of the Audit Committee

    Ludo Kelchtermans has a degree in economics and is CEO of Nutsbedrijven Houdstermaatschappij (NUHMA). He is a director of several companies and chairman of Aspiravi's audit committee. He was appointed director in June 2012 following nomination by Publigas. His current term of office will expire at the Ordinary General Meeting in May 2020.

      

     

    Renaud Moens
    Director

    Renaud Moens has a degree in business from ULB's Solvay Business School. He is General Manager of IGRETEC and a director at Sambrinvest. He was co-opted as director by the Board of Directors on 24 September 2014 following nomination by Publigas and his current term of office will expire at the Ordinary General Meeting in May 2022.

     

     

    Josly Piette
    Director

    Josly Piette holds degrees in industrial sociology and economic and social policy. He is Honorary General Secretary of the Confédération des Syndicats Chrétiens (Confederation of Christian trade unions) and a director of Socofe and Publigas. He was appointed director in June 2009 following nomination by Publigas. His current term of office will expire at the Ordinary General Meeting in May 2020.

     

    Geert Versnick
    Director

    Geert Versnick has a law degree from Ghent University. He was a lawyer at the Ghent Bar from 1980 until the end of 2000 and active in politics from 1989 to 2017. He holds a number of directorships in both the private and public sector. He was appointed director by the Ordinary General Meeting of May 2018 with effect from 3 October 2018, following nomination by Publigas, and his current term of office will expire at the Ordinary General Meeting in May 2024.

     

     

    Christian Viaene
    Director, Chairman of the Appointment and Remuneration Committee

    Christian Viaene is a commercial engineer and holds a degree in applied economics. He is Director General of the Brussels intermunicipal gas and electricity companies and is General Secretary of Publigas. He was appointed director in March 2005 following nomination by Publigas. His current term of office will expire at the Ordinary General Meeting in May 2019.

     

     

    Luc Zabeau
    Director

    Luc Zabeau is a commercial engineer and holds a degree in commercial and financial sciences. He joined Sibelga in 2003, where he was director of the Finance Department until late 2018. He is currently the director of Interfin. He was appointed director in June 2009 following nomination by Publigas. His current term of office will expire at the Ordinary General Meeting in May 2023.

     

     

    Independent directors under the provisions of the Gas Act

     

    Laurence Bovy
    Director

    Ms Laurence Bovy holds a master's degree in public and administrative law from the Free University of Brussels (ULB). She also studied at the Institute of Directors in London and has been trained in public procurement and banking law. Currently she is CEO of VIVAQUA, the bi-regional intermunicipal company and a member of the Board of Directors of the King Baudouin Foundation (FRB/KBS) and Belgium's Federal Holding and Investment Company (SFPI/FPIM). In May 2019, she was appointed an independent director at the proposal of the Board of Directors and after consulting the relevant advisory committees. Her current mandate will expire at the end of the Ordinary General Meeting in May 2025.

     

     

    Sabine Colson
    Director, chairman of the Corporate Governance Committee

    Sabine Colson has a degree in business and finance from HEC Liège. She has completed a Guberna Certified Director course and holds a university certificate in innovation management from UCLouvain. She is currently a General Advisor to SRIW Environnement. Following consultation of the relevant advisory committees, she was co-opted as an independent director by the Board of Directors on 26 September 2018, with effect from 1 October 2018. Her permanent appointment will be voted on at the General Meeting on 14 May 2019 and her term of office will expire at the Ordinary General Meeting in May 2024.

     

     

    Valentine Delwart
    Director

    Valentine Delwart has a law degree and followed a Master in European Law. She is Alderwoman for Social Affairs in Uccle and since March 2011 has been Secretary General of the political party Mouvement Réformateur. She is also a director of NMBS/SNCB. She was appointed independent director in May 2013 on the proposal of the Board of Directors and upon the advice of the relevant advisory committees. Her current term of office expires at the Annual General Meeting to be held in May 2025.

     

     

    Sandra Gobert
    Director

    Mrs Sandra Gobert holds a degree in law from the VUB. She has taken the GUBERNA training course and is a GUBERNA certified director. She has been a member of the Brussels Bar since 1992, specialising in corporate law and corporate governance, and has held directorships since 1991. In early 2019 she was appointed executive director of GUBERNA, where she has been a member of the Board of Directors since 2016. She is also a partner in Sub Rosa Legal. She was appointed as an independent director of Fluxys in May 2019 pursuant to her nomination by the Board of Directors and following consultation with the relevant advisory committees. Her directorship will end at the Annual General Meeting in May 2025.

     

     

    Roberte Kesteman
    Director

    Roberte Kesteman holds a master's degree in applied economics from the Vlaamse Economische Hogeschool. She also completed the International Corporate Finance programme at INSEAD in France. She is currently a senior advisor for First State Investments International and an independent director and member of the Audit Committee and Remuneration Committee of Elia System Operator and Elia Asset. On the proposal of the Board of Directors and upon the advice of the relevant advisory committees, she was co-opted as an independent director by the Board of Directors on 26 June 2019, with effect from 1 July 2019. Her term of office expires at the Ordinary Annual General Meeting to be held in May 2023.

     

     

    Anne Leclercq
    Director

    Anne Leclercq holds a Master's degree in law and an MBA from Vlerick Business School. Many years working in the banking sector have provided her with a wealth of financial expertise and management experience. She is currently the Director of Treasury and Capital Markets at the Belgian Debt Agency and is also a member of the KU Leuven Board of Governors and of the Warehouses De Pauw (WDP) Board of Directors. Anne has chaired a sub-committee of the European Union's Economic and Financial Committee comprising debt managers from the various EU Member States since 2013. She was appointed independent director in May 2018 following nomination by the Board of Directors and following consultation of the relevant advisory committees. Her current term of office will expire at the Ordinary General Meeting in May 2024.

     

     

    Walter Nonneman
    Director

    Walter Nonneman is a professor emeritus of economics at the University of Antwerp and a director of a financial holding company and several associations. He holds a PhD in applied economics from UFSIA and also studied at the Harvard Graduate School of Business Administration. Walter Nonneman was appointed independent director in May 2009 pursuant to a nomination by the Appointment and Remuneration Committee and his current directorship will expire at the Annual General Meeting in May 2021.

     

     

    Sandra Wauters
    Director

    Sandra Wauters obtained a Doctor's degree in Chemical Engineering at the University of Ghent. She is Environmental Manager at BASF Antwerp where she is in charge of coordinating energy and climate related matters. She was appointed independent director in May 2013 on the proposal of the Board of Directors and upon the advice of the relevant advisory committees. Her term of office expires at the Annual General Meeting to be held in May 2025.

     

    • Fluxys BelgiumAvenue des Arts 31, B-1040 Brussels
      +32 2 230 02 39
    X

    This site uses cookies

    A cookie is a small file sent by the site server to your computer’s hard drive when you browse the website. The code contained in the cookie allows your computer to be recognised when you next visit the site.

    The cookie is used to record your location and choice of language so that on subsequent visits the website appears automatically in your chosen language.

    Cookie Policy